Spalanie i tlen

Jak dziś pamiętam jak nam tłumaczono w szkole, że do spalania niezbędny jest tlen.Od czasów podstawówki stało się to dla mnie oczywistą prawdą. Tak czy inaczej postanowiłam przeprowadzić doświadczenie, które to zademonstruje. Żeby to zrobić napierw musiałam wyprodukować tlen 🙂 Można to zrobić na wiele sposobów, a ja postanowiłam użyć do tego celu reakcji rozkładu H2O2 (czyli nadtlenku wodoru, składnika wody utlenionej), który rozkłada się do wody i tlenu:

2 H2O2 = 2H2O + O2

Taki rozkład zachodzi dość powoli więc aby go przyspieszyć dodałam dwutlenku manganu (MnO2) jako katalizatora. W obecności MnO2 reakcja zachodzi dość gwałtownie z wydzieleniem dużej ilości tlenu (zwróćcie uwagę na dużą ilość wydzielanego gazu na filmie poniżej). Jeśli w strumień tlenu włożyć tlący się patyk bardzo szybko pojawi się na nim ogień.

Przyznam szczeże, że sama nie wiedziałam czego się spodziewać przeprowadzając ten eksperyment (widać na filmie, że mi ręce się troche trzęsą), ale wiedziałam, że może się to nawet skończyć wybuchem więc lepiej zachować ostrożność.

 

 

PRZEPROWADZANE PRZEZE MNIE DOŚWIADCZENIA WYKONYWANE SĄ W PROFESJONALNYM LABORATORIUM CHEMICZNYM Z ZACHOWANIEM WSZYSTKICH ZASAD OSTROŻNOŚCI.

NIGDY NIE PRÓBUJ POWTARZAĆ TYCH DOŚWIADCZEŃ W DOMU!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *